Etyka w modzie – Magdalena Płonka

Dr Magdalena Płonka, urodzona i mieszkająca w Polsce, ekspertka w dziedzinie edukacji oraz projektowania mody, wykładowczyni oraz przedsiębiorca. Aktywny społecznik w zakresie ochrony środowiska oraz praw zwierząt.

Autorka pierwszej książki w Polsce o odpowiedzialnej modzie: Etyka w Modzie- CSR W Przemyśle Odzieżowym.

Jedyna doktorantka z CSR w modzie w kraju – teza obroniona na IADE Creative University w Lizbonie pod przewodnictwem Prof. Sandy Black; projektantka ubioru (tytuł magistra uzyskany na Akademii Sztuk Pięknych), a także Biegły Sądowy w zakresie kostiumografii oraz projektowania w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Członkini grupy doradczej ds. dyrektyw dla odpowiedzialnego biznesu przy Ministerstwie Infrastruktury oraz Rozwoju w latach 2013-2017.

Panelistka takich wydarzeń jak debata oxfordzka Fundacji Nienieodpowiedzialni w Muzeum Polin, VOGUE Business Fashion Environment Summit, Ghent Global Fashion Conference, czy Portugal Home Week. Stypendystka Lions Clubs International, zdobywczyni laurów dla projektantów, w tym w konkursach Złota Nitka, Srebrna Pętelka.

Zaliczona do 100 najbardziej wpływowych kobiet przez magazyn Pani, publicystka oraz visiting professor na uczelniach zagranicznych oraz krajowych, w tym w warszawskiej MSKPU, której jest Dyrektorem i założycielką.

W obecnej chwili pełni funkcję Dziekana nowego kierunku AEH Fashion Design & Sustainable Fashion Management, zaś w wolnym czasie zajmuje się przygotowaniem kolejnej książki w oparciu o badania prowadzone w międzynarodowej grupie badawczej dedykowanej innowacyjnym rozwiązaniom na rzecz odpowiedzialnej mody w UE.